Serija: Asmenybės tipo sutrikimai - Ribinės asmenybės tipo sutrikimas
Asmenybės sutrikimų paplitimas bendroje populiacijoje
Žmonės su asmenybės sutrikimais sudaro 10-15 proc. bendrosios populiacijos (Torgersen et al., 2001; Reich et al., 1989). Jie yra dažni medicinos įstaigų lankytojai, dėl smurto, traumų, narkotinių medžiagų vartojimo problemų, socialinių krizių, nutrūkusių santykių, save žalojančio elgesio, savižudybės rizikos, impulsyvios ir staigios smurtinės mirties (Warren et al., 2002; Verona et al., 2001; Watzke et al., 2006). Jie taip pat priklauso padidintos rizikos grupei įsivelti į konfliktą su įstatymus prižiūrinčiomis institucijomis dėl agresyvaus, demonstratyvaus elgesio, save žalojančio elgesio, seksualinių išpuolių, prievartos ar smurto, narkotinių medžiagų vartojimo, nužudymų ar recidyvistinio elgesio (Dunsieth et al., 2004; Watzke et al., 2006; Black et al., 2007)..
Torgersen et al., (2001) Norvegijoje atliktas pimasis autorių žiniomis ir didžiausias tyrimas, aiškinantis, koks yra asmenybės sutrikimų paplitimas bendrojoje populiacijoje. Ištirta N=2053, tuo laiku vadovaujantis DSM-III-R. Nustatyta, kad 13.4% populiacijos turi asmenybės sutrikimus. Autoriai taip pat išskirstė pagal sutrikimus: paranoidinis, 2.4%; šizoidoinis 1.7%; šizotipinis 0.6%; asocialaus 0.7%; sadistinio 0.2%; ribinės asmenybės 0.7%; isterinės asmenybės 2.0%; narcisistinio 0.8%; vengiančios asmenybės 5.0%; priklausomos asmenybės 1.5%; obsesinės kompulsinės 2.0%; pasyviai-agresyvios(negatyvistinės) 1.7%; savi-žlugdančio tipo(self-defeating, vert. R.Žukauskienė 2010), 0.8%. Nustatyta, kad asmenybės sutrikimai labiau paplitę vidurinio išsilavinimo, ar net neturint vidurinio išsilavinimo populiacijoje, gyvenant vienam (be partnerio) miesto centre. TLK-10 ir DSM-IV rodo, yra 10 I ašies asmenybės sutrikimų tipų, kurie stebimi bendrojoje populiacijoje.
Emociškai nestabilių asmenybių sutrikimai
Tokio tipo asmenybės yra labiau paplitusios tarp jaunų moterų. Žmonės su tokio tipo asmenybės sutrikimu dažniausiai turi sunkumų formuojant ir išlaikant ilgai besitęsiančius santykius, be to gali ypatingai būti pažeidžiamos impulsyviems ir agresyviems veiksmams atlikti, tokiems kaip savęs žalojimas, savižudybė, riešų pjaustymasis ir t.t. Yra užfiksuota tendencija elgtis impulsyviai neapgalvojus apie pasekmes, kurias gali lemti nuotaikos nepastovumas. Veiklos planavimas į priekį gali būti apsunkintas arba visai minimalus. Intensyvaus pykčio protrūkiai gali pasireikšti kartu su smurtu ar impulsyvaus elgesio protrūkiais. Du pagrindiniai kintamieji, kurie priskiriami šiam asmenybės sutrikimui yra- impulsyvumas ir žema savikontrolė. Tokie kriterijai dažnai atitinka ribinio AS simptomus, tačiau gali būti nepakankama, kad būtų diagnozuojamas asmenybės sutrikimas, todėl įvardijama kaip emocijų sutrikimas. Susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, gali susiformuoti tiek ribinės, tiek asocialios arba isterinės asmenybės sutrikimas.
Etiketės: teisės psichologija, , teisės psichologas, psichologinis įvertinimas, asmenybės tipo sutrikimai